Thread καλωσορίσματος gr

Σήμερα μπήκα πρώτη φορά στο Kbin, και χαίρομαι που υπάρχει ένα γνώριμο περιβάλλον. Πλησιάζει πολύ στο ύφος του Reddit, σε αντίθεση με άλλες εναλλακτικές, που πιστεύω θα βοηθήσει στο να μεταφερθεί κόσμος προς τα εδώ

Αντε και ένα Kbin is Fun και γίναμε, ό,τι παραγωγικοτητα κερδίσαμε 3 μέρες τώρα να την ξαναχασουμε...

Beneath_the_storm,

Τι γνώμη έχετε για το ότι εδώ φαίνονται ονομαστικά τα upvotes /downvotes; Επίσης, εδώ, από το λίγο που έχω δει, πολλοί users χρησιμοποιούν τα πραγματικά τους ονόματα, οπότε δεν έχει τόσο αυτό το anonymity του reddit.

Κάτι άλλο που με απασχολεί είναι το θέμα του privacy. Οκ, στο reddit όλα τα δεδομένα των χρηστών τα συνέλεγε η εταιρεία. Εδώ τι γίνεται;

pgetsos,
pgetsos avatar

Έχει γίνει συζήτηση για αυτό και σύντομα μάλλον θα κρυφτούν ή θα έχει επιλογή το κάθε instance για να κρυφτούν. Προσωπικά δεν με ενοχλεί αλλά καταλαβαίνω γιατί είναι πρόβλημα για πάρα πολλούς

Εδώ τα δεδομένα είναι του instance που έχεις κάνει εγγραφή

Beneath_the_storm, (edited )

Πού βλέπεις ότι κάποιος έχει σχολιάσει /απαντήσει σε κάτι που έγραψες; Μπήκα τυχαία (στο θρεντ) κ είδα ότι είχες απαντήσει. Δεν είχε κάποια ειδοποίηση. Επίσης, δεν υπάρχει στα θρεντς επισήμανση για τα σχόλια του οπ, έτσι δεν είναι; Ή εγώ δεν το βλέπω;

Όσο για το privacy, κάπου διάβαζα ότι διαχειρίζεται τα δεδομένα ο όποιος αδμιν, κ ίσως αυτό είναι λίγο προβληματικό.

pgetsos,
pgetsos avatar

Έχει ειδοποίηση, πάνω δεξιά, στο προφιλ διπλα. Αν μπεις στο thread, φεύγει αυτή η ειδοποίηση γιατί θεωρεί πως το διάβασες, χωρίς να πατήσεις πάνω της

Για την ωρα υπάρχει απλά η γραμμή δίπλα στο σχόλιο του, που είναι διακεκομμένη. Υπάρχουν προσωρινές λύσεις μέχρι να αλλάξει όπως το να βάλεις το TamperMonkey/ViolentMonkey και μετά αυτό

https://greasyfork.org/en/scripts/468612-kbin-enhancement-script

Που έχει και αρκετές άλλες βελτιώσεις

Ισχύει ότι και σε όλα τα site. Και στο Reddit οι admins είχαν όλα τα στοιχεία. Υπάρχει πάντα η επιλογή να τρέχεις δικό σου instance για έξτρα ασφάλεια αλλά δε ξέρω αν αξίζει τον κόπο για τους περισσότερους μας

Beneath_the_storm,

Εντάξει, σε ευχαριστώ πολύ! Τώρα πρόσεξα κ τη διακεκομμένη γραμμή! Ίσως φταίει που μπαίνω από το browser του κινητού κ δεν τα βλέπω καλά όλα αυτά.

MelancholikhPatata,
MelancholikhPatata avatar

Τι γνώμη έχετε για το ότι εδώ φαίνονται ονομαστικά τα upvotes /downvotes

Δεν το βρίσκω απαραίτητα κακό για να είμαι ειλικρινής, ίσως είναι περιττό βέβαια. Σίγουρα έχει αποτρέψει πολλούς απ' το να κάνουν downvote, τουλάχιστον τόσο εύκολα και σε μεγάλο βαθμό, το οποίο μπορείς να το δεις και ως θετικό και ως αρνητικό, αναλόγως.

Πάντως, όπως είπε και ο pgetsos, πιστεύω οτί θα κρυφτούν εν τέλει. Ήδη έχουν αρχίσει να τροποποιούν το πώς λειτουργούν τα πράγματα στο kbin, πχ από χθες τα reputation points λειτουργούν πάνω κάτω όπως το karma, δηλαδή λαμβάνονται υπόψιν και τα upvotes, πέρα από τα boosts και downvotes που ήταν μέχρι τώρα. (επίσης, τα boosts λειτουργούν σαν διπλό upvote πλέον). Θετική αλλαγή από τη μία, γιατί πολλοί κατέληγαν άδικα με αρνητικό reputation και μπορεί ορισμένοι να μην τους έπαιρναν και τόσο στα σοβαρά λόγω αυτού. Από την άλλη, το όλο σύστημα των reputation points ίσως να είναι και πιο "προβληματικό" από το να φαίνονται ονομαστικά τα upvotes/downvotes κατ' εμέ.

Όσον αφορά το anonymity, κι εγώ το έχω παρατηρήσει, όχι σε πολύ μεγάλο βαθμό βέβαια, αλλά πιστεύω οτί όταν αυξηθούν κι άλλο οι χρήστες θα είναι λιγότερο σύνηθες ή/και εμφανές

pgetsos,
pgetsos avatar

Νομίζω με την αλλαγή κρυφτηκαν τα upvotes. Δε βλέπω από το κινητό κάτι στο προφιλ σου, μόνο τα boosts που είναι σαν retweet έτσι και αλλιώς

MelancholikhPatata,
MelancholikhPatata avatar

ισχύει ναι, πάντως έχουν ακόμη φανερά τα votes στα σχόλια (δηλαδή αν πας σε ένα σχόλιο στο more -> activity μπορείς ακόμα να δεις ποιος έκανε upvote/downvote/boost)

Onslaught31gr,

Τώρα χρειαζόμαστε ενα RES για kbin :P.

sokolobo,

https://kbin.social/m/kbinMeta/t/22210/kbin-enhancement-script-Userscript-to-collapse-comments-and-add-domains

Όχι ακριβώς RES αλλά μπορείς να βάλεις μερικές λειτουργίες μέσω του greasemonkey.

eldebryn,

greasemonkey

Όνομα που έχω πολλά χρόνια να ακούσω.. Συγκίνηση.

Gandalf,
Gandalf avatar

Καλωσήρθες. Σίγουρα έχει κρατήσει πολλά στοιχεία του old.reddit και είναι αρκετά εύχρηστο. Επιτακτική ανάγκη να λυθεί το πρόβλημα με το federation όμως.

pgetsos,
pgetsos avatar

Υπομονή μερικές ημέρες, υποθέτω. Reddit hug of death καιρό είχαμε να δούμε

Gandalf,
Gandalf avatar

Πραγματικά. Άσε που το kbin ουσιαστικά είναι μόνο ένα instance αυτή τη στιγμή. Ο ernest φαίνεται να κάνει καλή δουλειά πάντως.

Seismos,
Seismos avatar

3-4 είναι τα instances μέχρι τώρα με UI στα αγγλικά. Είναι και το karab.in

sokolobo,
Gandalf,
Gandalf avatar

Ποιά άλλα είναι στα αγγλικά; Αν δεν κάνω λάθος το karab.in είναι στα Πολωνικά

Seismos, (edited )
Seismos avatar

Το μεγαλύτερο μέρος του UI του karab.in είναι στα αγγλικά, σε πολύ συγκεκριμένα έχει Πολωνικά αν δεν κάνω λάθος. Το αναφέρω απλά ως υπάρχον γιατί παίζει να πέσει πολύ βάρος στο kbin άμα μεταφερθεί αρκετός κόσμος από το Reddit, όχι πως θα υπάρχουν τέτοια προβλήματα από το /r/greece, αλλά νταξ.

Υπάρχει επίσης το readit.buzz

sokolobo,

Είναι και το fedia.io

Gandalf,
Gandalf avatar

Δεν το γνώριζα, ευχαριστώ

  • All
  • Subscribed
  • Moderated
  • Favorites
  • greece
  • rosin
  • thenastyranch
  • tacticalgear
  • ethstaker
  • InstantRegret
  • DreamBathrooms
  • ngwrru68w68
  • magazineikmin
  • Youngstown
  • mdbf
  • khanakhh
  • slotface
  • GTA5RPClips
  • kavyap
  • JUstTest
  • everett
  • cisconetworking
  • Durango
  • modclub
  • osvaldo12
  • tester
  • Leos
  • cubers
  • normalnudes
  • megavids
  • anitta
  • provamag3
  • lostlight
  • All magazines